Kantor internetowy a kantor stacjonarny – różnice i podobieństwa

Osoby poszukujące szybkiego dostępu do waluty wybierają najczęściej kantory stacjonarne lub internetowe. To właśnie kantor internetowy oferuje najkorzystniejsze kursy wymiany walut, umożliwiając zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych, które należałoby wydać, gdyby do transakcji doszło w banku. Nic zatem dziwnego, że z usług tego typu kantorów korzystają kredytobiorcy, spłacający swoje zobowiązania względem banku w walucie, najczęściej euro lub frankach szwajcarskich.

Podobieństwa i różnice kantorów

Kantor stacjonarny otwarty jest w określonych godzinach, zatem jego dostępność jest ograniczona czasowo. Z kolei kantor internetowy oferuje swoje usługi przez całą dobę i wszystkie dni w roku, przy czym dodatkowym warunkiem sfinalizowania transakcji kupna-sprzedaży waluty jest konieczność przelania środków z rachunku bankowego. Takie rachunki kantor internetowy prowadzi w większości banków, zatem klienci mogą realizować przelewy na konto kantoru w ramach przelewu wewnętrznego realizowanego online o dowolnej porze. O ile kantor stacjonarny przy niższych kwotach nie potrzebuje danych klienta, a jako potwierdzenie realizacji transakcji wydaje dokument na okaziciela, o tyle kantor internetowy jest dostępny jedynie dla użytkowników zarejestrowanych. Każdy z kantorów oferuje korzystniejsze niż w bankach kursy wymiany walut, jednak kursy obowiązujące w kantorach internetowych są jeszcze niższe, są bowiem oparte na niskim spreadzie rzędu kilku groszy. W kantorach stacjonarnych obrót walutą jest oparty na obrocie gotówkowym, natomiast w kantorach internetowych wszystkie transakcje realizowane są online, a klient może wypłacić środki po ich przelaniu na wskazany przez siebie rachunek bankowy. W niektórych kantorach stacjonarnych dużym problemem jest dostępność waluty. Dotyczy to zwykle franków szwajcarskich (brak waluty lub brak odpowiednich nominałów, pozwalających na zrealizowanie transakcji). W kantorze internetowym taki problem nie istnieje.

Nie wszyscy klienci są jednak przekonani do usług wymiany walut online, jakie oferują kantory internetowe. Przekonuje ich dopiero możliwość skorzystania ze specjalnego kalkulatora, który pozwala na przeliczenie np. wysokości raty kredytu po kursie, oferowanym przez bank, który udzielił kredytu oraz po kursie, jaki oferuje kantor online. Porównanie to wypada na korzyść wymiany walut online.

Copyright Edukacja finansowa dla wszystkich | Podstawy wymiany walut w kantorach 2018