Wymiana walut online – wady i zalety

Wymiana walut online staje się na polskim rynku coraz popularniejsza. W sieci funkcjonuje w tym momencie z powodzeniem aż kilka różnych modeli wymiany waluty. Wszystkie mają swoje wady i zalety, a tym samym zagorzałych zwolenników i przeciwników. Czy warto z nich korzystać i dlaczego? Czy są bezpieczne, a może lepiej pozostać przy kantorach stacjonarnych?

Najbardziej znaną opcją wymiany waluty przez Internet są tzw. e-kantory. W chwili obecnej jest ich już na rynku kilkadziesiąt. Oferują atrakcyjne kursy, niski spread (różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży) oraz w większości przypadków nie pobierają dodatkowych opłat np. za przelewy.

Drugim rozwiązaniem są platformy wymiany społecznościowej. Nie kupują one walut jak kantory internetowe, ale przetrzymują środki klientów na specjalnych kontach walutowych aż do momentu zawarcia transakcji pomiędzy użytkownikami, których oferty były komplementarne. Taka wymiana walut online wiąże się zwykle z niewielką prowizją – średnio około 0,2% od każdej ze stron.

Trzecią opcją jest portal grupowego zakupu walut. Kumuluje on waluty od klientów, którzy spłacają np. kredyty hipoteczne i w jednym momencie dokonuje zakupu hurtowego na rynku międzybankowym. Następnie rozdziela walutę pomiędzy klientów i spłaca ich raty kredytowe. W tym momencie jest to jednak rozwiązanie w Polsce jeszcze mało popularne, dodatkowo opatrzone dość wysoką marżą.

Każda wymiana walut online ma swoje plusy i minusy, ale coraz więcej osób się na nie decyduje. Największą popularnością cieszą się niezmiennie e-kantory. Spready są w ich przypadku bardzo niskie – nawet w granicach 0,5-1%. Klienci nie ponoszą również dodatkowych kosztów przelewów. Wiele internetowych kantorów podczas pierwszej transakcji rezygnuje nawet ze swojego zysku, czyli właśnie spreadu. Ponadto wymiana następuje bardzo szybko, zaraz po zaksięgowaniu pieniędzy na koncie kantoru. Ponadto wszystkie działające kantory są wpisane do stosownego rejestru działalności kantorowej, który prowadzi NBP. Osoby w nich pracujące muszą posiadać także zaświadczenie o niekaralności.

W kantorze internetowym można wymienić również dowolną kwotę, podczas gdy w P2P trzeba cierpliwie czekać na pasującą kontrofertę. Nie zawsze klient doczeka się więc na swoją transakcję – może bowiem znajdzie się chętny sprzedać lub zakupić walutę po określonym z góry kursie. Dodatkowo większość platform pobiera prowizje od przeprowadzonych transakcji. Na platformach wymienia się przede wszystkim najpopularniejsze waluty – euro, dolar, frank czy funt brytyjski. Tymczasem w e-kantorze również, podobnie jak na platformie, można ustawić oczekiwany kurs wymiany i na niego poczekać. Ponadto istnieje zawsze możliwość negocjacji cen.

Copyright Edukacja finansowa dla wszystkich | Podstawy wymiany walut w kantorach 2018